Нові статті

 • Радикуліт

  Ще однією поширеною причиною болів в області хребта є запалення корінців периферичних нервів, в народі відоме

  ...

 • Атеросклероз великих судин

  Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є

  ...

 • Радикуліт

  Радикуліт — це запалення периферичних нервів і корінців. Причини радикуліту: травми, у тому числі і родові,

  ...

 • Як влаштовані хребці

  Хребетний стовп, який є віссю і опорою нашого тіла, складається з 33-34 хребців — кісткових елементів,

  ...

 • Інфекційні захворювання головного мозку

  Бактерії і інші мікроорганізми потрапляють в головний мозок і мозкові оболонки декількома способами, наприклад з кров’ю

  ...

 • Кліщовий Боррелиоз

  Кліщовий боррелиоз (хвороба Лайма) — інфекційне природновогнищеве захворювання, що викликається спірохетами і що передається кліщами, має

  ...

Атеросклероз

Атеросклероз

Атеросклероз — це хронічне захворювання, з переважним ураженням артерій великого калібру (еластичного або м’язово-еластичного типів), що супроводжується відкладенням в стінці судин жирів і білків і розвитком в них склеротичних змін.

У розвитку атеросклерозу грають роль такі чинники як нервовий, порушення обміну (гиперхолестеринемия), ендокринний (цукровий діабет), спадковість, артеріальна гіпертонія та ін. Але провідним чинником є нервовий, тому частіше хворіє населення великих міст (хвороба урбанізації) і люди розумової праці (хвороба сапиентации).

Стадії атеросклерозу. Макроскопічні:

 • жирові плями і смужки;
 • фіброзні бляшки;
 • стадія ускладнених уражень (у цій стадії в бляшці знаходять крововиливи, тромбоз, виразка);
 • атерокальциноз.

При мікроскопічному дослідженні можна виділити 6 стадій.

 1. Долипидная, в цю стадію немає відкладень ліпідів, але в стінці відбувається:а) підвищення проникності інтим;б) розпад еластичних мембран;в) накопичення глюкозамингликанов. Поки висока активність ліполітичних і протеолітичних ферментів, відкладень жиру і білків немає. При виснаженні їх активності процес переходить в наступну стадію.
 2. Ліпоїдоз — в інтиму відкладається жир і білки.
 3. Липосклероз — навколо жирів і білків розростається сполучна тканина, формується атеросклеротична бляшка. Сполучна тканина, яка відділяє бляшку від просвіту судини, називається покришкою бляшки.
 4. Атероматоз — відбувається розпад жирів і білків, навкруги з’являються макрофаги, які розсмоктують жир, — вони називаються ксантомными клітинами.
 5. Виразка — бляшка покришки розривається, атероматозные маси потрапляють в просвіт судини, в області виразки часто утворюється тромб.
 6. Атерокальциноз — відкладення в бляшку кальцію, вона стає кам’янистій щільності, білястого кольору.

Залежно від переважної локалізації атеросклеротичних змін виділяють 6 клинико-анатомических форм атеросклерозу : атеросклероз аорти, артерій головного мозку, нижніх кінцівок, брижових артерій, артерій нирок і серця.

Атеросклероз аорти : найбільш виражені зміни в черевному відділі, на задній стінці. Може ускладнюватися пристеночными тромбами і тромбоемболією, емболією атероматозными масами, аневризмою аорти (розширення просвіту судини).

Аневризма буває істинною (коли її стінкою є стінка судини) або помилковою (коли стінкою розширення є прилеглі склерозовані тканини, а судина розірвана). За формою аневризми можуть бути мішковидними, циліндричними, грыжевидными. Хворі з аневризмою частіше помирають від її розриву і внутрішньої кровотечі.

Атеросклероз мозкових артерій : при цьому найчастіше вражаються среднемозговая артерія і артерії вилизиевого круга. Повільне звуження артерій призводить до дистрофії нейроцитів і атрофії головного моза, що часто супроводжується атеросклеротичним недоумством (деменцією). Закупорка або спазм мозкових артерій ускладнюється інфарктом головного мозку (сіре розм’якшення). За формою він неправильний, за кольором — білий. Якщо хворий виживе, то на місці інфаркту залишається кіста.

Атеросклероз артерій нижніх кінцівок. При закупорці артерій виникає гангрена нижніх кінцівок (частіше суха). При повільному звуженні просвіту артерій з’являються симптоми кульгавості, що перемежається, до яких відносяться біль в м’язах, їх атрофія і похолодання кінцівки.

Атеросклероз брижових артерій частіше ускладнюється гангреною кишки і фибринозным перитонітом.

Атеросклероз артерій нирок призводить до розвитку атеросклеротическогонефросклероза (первинно-зморщена нирка) — нирки зменшені в розмірах, щільні, поверхня їх крупнобугристая, у хворих при цьому виникає симптоматична артеріальна гіпертонія.

Атеросклероз артерій серця призводить до розвитку ИБС (ішемічній хворобі серця). ИБС може бути хронічною або гострою. Морфологічним субстратом хронічної ИБС є кардіосклероз або хронічна аневризма серця. У основі гострої ИБС лежить розвиток гострого інфаркту міокарду. Він частіше локалізується в лівому шлуночку (передня частина міжшлуночкової перегородки, передня, бічна стінки і верхівка серця). За формою він неправильний, за кольором — білий з геморагічним віночком. Безпосередніми причинами інфаркту міокарду є тромбоз, емболія, спазм артериии або функціональна напруга органу при недостатньому його кровопостачанні. Інфаркт міокарду проходить некротичну стадію і стадію організації. По локалізації і поширеності в товщі стінки серця виділяють субендокардіальний, субепікардіальний, трансмуральний і інтрамуральний інфаркт. До можливих ускладнень інфаркту міокарду відносяться фибринозный перикардит (при субепікардіальному і трансмуральному інфарктах), пристеночный тромбоз з тромбоемболією (субендокардіальний і трансмуральний), розривши серця з розвитком гемоперикарду і тампонади (буває при трансмуральному інфаркті).

Передує розриву міомаляція або гостра аневризма серця. Причинами смерті хворих можуть стати також асистолія, фібриляція шлуночків, гостра серцево-судинна недостатність або кардіогенний шок. При сприятливому результаті інфаркту в серці залишається постінфарктний рубець.


Ключові слова статті:
АтеросклерозСклероз

Читайте також

Пухлини хребта

Пухлини хребта зустрічаються порівняно рідко і складають тільки близько 0,4% від загального числа всіх новоутворень. Поява і широке поширення магнітно-резонансної

Шкала оцінки неврологічного статусу при розсіяному склерозі

Полиморфность клінічних проявів розсіяного склерозу, наявність різних варіантів перебігу захворювання, труднощі в інтерпретації результатів патогенетичної і симптоматичної терапії, необхідність динамічного

Характеристика захворювань центральної і периферичної нервової системи

До захворювань і травм ЦНС відносять: порушення мозкового кровообігу, травми і пухлини головного і спинного мозку, неврози, інфекційні захворювання. Залежно

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Only registered users can comment.