Нові статті

 • Радикуліт

  Ще однією поширеною причиною болів в області хребта є запалення корінців периферичних нервів, в народі відоме

  ...

 • Атеросклероз великих судин

  Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є

  ...

 • Радикуліт

  Радикуліт — це запалення периферичних нервів і корінців. Причини радикуліту: травми, у тому числі і родові,

  ...

 • Як влаштовані хребці

  Хребетний стовп, який є віссю і опорою нашого тіла, складається з 33-34 хребців — кісткових елементів,

  ...

 • Інфекційні захворювання головного мозку

  Бактерії і інші мікроорганізми потрапляють в головний мозок і мозкові оболонки декількома способами, наприклад з кров’ю

  ...

 • Кліщовий Боррелиоз

  Кліщовий боррелиоз (хвороба Лайма) — інфекційне природновогнищеве захворювання, що викликається спірохетами і що передається кліщами, має

  ...

Cиндром хронічної втоми

Cиндром хронічної втоми

Хвороба мегаполісів — синдром хронічної втоми

Хто найчастіше страждає від синдрому хронічної втоми?

Як правило, до синдрому хронічної втоми (СХУ) схильні ті, кого ми називаємо перфекціонистами і «людьми, які усі устигають». Це люди 25-45 років, упродовж тривалого часу що перебувають в стані непосильного інтелектуального навантаження в збиток здорової фізичної діяльності. Звичайно це жителі мегаполісів : великі бізнесмени, журналісти, а також ті, чия професійна діяльність пов’язана з відповідальністю за життя інших людей, — хірурги, авіадиспетчери, оператори служб екстреної допомоги. Запас людських сил не безмежний. І з цілим букетом неприємних симптомів «енерджайзерів» потрапляють до лікаря.

Як зрозуміти, що у людини з’явився синдром хронічної втоми?

Скарги приблизно однакові: відчуття найсильнішої знемоги, що не проходить, необгрунтовані напади гніву, часті болі в голові, горлі і суглобах, постійний озноб, безсоння, хворобливі відчуття в лімфовузлах, іноді — судоми, задишка, нудота. Може з’явитися дивна непереносимість тих або інших продуктів, чутливість до світла і звуків і навіть запахів і дотиків. Нерідкі при СХУ і випадки непритомності, сплутана мови і мислення, стан тривоги, запаморочення.

Невролог, терапевт і психотерапевт можуть скласти повну картину хвороби і скласти схему лікування. Завдання лікаря — відрізнити звичайну втому, яку можна «перемогти» тижневою відпусткою, від серйозного захворювання. А також ідентифікувати саме синдром хронічної втоми, оскільки схожі симптоми можуть бути, приміром, при захворюванні інфекційним мононуклеозом. СХУ ж відомий під різними назвами: синдром портвірусної астенії, синдром імунної дисфункції.

Синдром хронічної втоми — це захворювання?

Існує декілька версій виникнення синдрому хронічної втоми. Приміром, на думку цілого ряду фахівців, «провокатором» СХУ може бути вірус грипу, ОРЗ і ГРВІ, ряд запальних захворювань, а так-же отруєння пестицидами або важкими металами. Інакше кажучи, перехворів грипом, надихався «хімією» — і ось він, синдром. Друга дуже поширена серед фахівців версія — інфекційне або вірусне походження СХУ. У 1984 році штат Невада (США) «поглинула» справжня епідемія. Більше двох сотень людина звернулися до лікарів з схожими скаргами на нез’ясовно виниклу депресію, слабкість, поганий настрій. У крові усіх хворих виявили так званий вірус Енштейна-Барр (описаний в 1964 році англійським професором-вірусологом Майклом Ентоні Епштейном і його аспіранткою ІвоннойБарр) або антитіла до нього. Це вірус герпесу 4-го типу, що вважається небезпечним через те, що не проявляється в хворобливих симптомах і може довгий час знаходитися в прихованій формі.

У початковій стадії вірус не представляє сильної загрози, але за відсутності лікування може давати ускладнення, руйнуючи клітини мозку. Таким чином, багато лікарів схиляються до того, що синдром хронічної втоми — це наслідок ураження організму вірусом Енштейна-Барр, цитомегаловирусом, вірусом герпесу 6 типу, гепатитом З, ентеровірусом і декількома іншими.

Як протистояти СХУ?

Насамперед — визнати, що він існує. Досі деякі лікарі відмовляються визнавати цей синдром захворюванням. «Аби не працювати» — такий «діагноз» ставлять деякі терапевти пацієнтам, що скаржаться на нескінченну втому, нездужання і депресію. Отримавши рекомендацію «попити вітаміни», дійсно можна впасти в депресію — від безсилля.

Синдром хронічної втоми неможливо перебороти однією нетривалою відпусткою. Він не проходить після поїздки на море і лежання на пляжі в повній бездіяльності. Тому грамотний лікар складе для хворого СХУ програму лікування з ряду складових. Сюди входитимуть:

 • Відпочинок в дні, коли самопочуття особливо нездорове, а втома проявляється дуже сильно;
 • Рекомендації по правильному харчуванню;
 • Можливо — масаж і лікувальна фізкультура;
 • Прийом вітамінів і імунопідтримуючих препаратів;
 • Повноцінний восьми-десятигодинний сон;
 • Щоденні (у будь-яку погоду) прогулянки на свіжому повітрі;
 • Прослуховування заспокійливої музики і звуків природи.

Обов’язкові ще і регулярні фізичні навантаження, плавання, контрастний душ. А ось від звички «заїдати» стрес і втому солодощами доведеться відмовитися. Так, при вживанні солодкого рівень глюкози в крові різко підвищується і створюється відчуття, що сил стало більше. Проте потім він падає так різко, що хворий відчуває повне безсилля. Схожу дію на організм мають кофеїновмісні напитки ,алкоголь.

Не варто відмовлятися від спілкування з психотерапевтом і аутогенних тренувань. Фахівець навчить правильно розподіляти час і допоможе розв’язати проблему депресії. А головне — пояснить пацієнтові, що страждає синдромом хронічної втоми, наскільки важливо навчитися говорити слово «ні» — оточенню, колегам, членам сім’ї, друзям і самому собі. Навчитися передоручати справи робочі і домашні, не брати на себе більше, ніж можливо винести.


Читайте також

Адаптації до гіпоксії у хворих невротичними розладами

Невротичні, пов’язані зі стресом, і соматоформні розлади є найбільш поширеною формою психічної патології (до 90%). Сучасний патоморфоз невротичних розладів проявляється

Протрузії

Якщо у вас при обстеженні виявлена протрузія диска, то шанси на активне життя без болів ще залишаються. Прийом медикаментів в

Лікування шийного остеохондрозу мануальною терапією і голкотерапією

Остеохондроз — поліфакторних захворювання з участю як спадкових, так і набутих факторів. За сучасними уявленнями, у формуванні клінічних синдромів остеохондрозу

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Only registered users can comment.