Нові статті

 • Радикуліт

  Ще однією поширеною причиною болів в області хребта є запалення корінців периферичних нервів, в народі відоме

  ...

 • Атеросклероз великих судин

  Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є

  ...

 • Радикуліт

  Радикуліт — це запалення периферичних нервів і корінців. Причини радикуліту: травми, у тому числі і родові,

  ...

 • Як влаштовані хребці

  Хребетний стовп, який є віссю і опорою нашого тіла, складається з 33-34 хребців — кісткових елементів,

  ...

 • Інфекційні захворювання головного мозку

  Бактерії і інші мікроорганізми потрапляють в головний мозок і мозкові оболонки декількома способами, наприклад з кров’ю

  ...

 • Кліщовий Боррелиоз

  Кліщовий боррелиоз (хвороба Лайма) — інфекційне природновогнищеве захворювання, що викликається спірохетами і що передається кліщами, має

  ...

Інфекційні захворювання головного мозку

Інфекційні захворювання головного мозку

Бактерії і інші мікроорганізми потрапляють в головний мозок і мозкові оболонки декількома способами, наприклад з кров’ю або в результаті прямого контакту при травмі або операції.

Менінгіт

Менінгіт — це запалення м’яких оболонок навколо головного і спинного мозку, яке може бути викликане бактеріями і вірусами.

Бактерійний менінгіт і менінгококова септицемія є дуже серйозними захворюваннями і потребують термінового лікування антибіотиками.

Амебний менінгіт — дуже важке і рідкісне захворювання, яке, на жаль, майже завжди має летальний результат. Воно викликане амебою, яка живе в геотермальних водоймищах, і її можна підхопити через ніс при зануренні у воду з головою.

Вірусний менінгіт є поширенішою формою, ніж бактерійний. Він не погрожує життю, але дуже послабляє організм людини. Вірус може передаватися через чхання і кашель, а також через каналізацію і внаслідок поганої гігієни.

Причини. Багато патогенних мікроорганізмів викликають менінгіт: менінгококи, пневмококи, туберкульозні мікобактерії, кишкова паличка, стрептококові бактерії групи В , амеба, віруси.

Симптоми. При появі блювоти на тлі високої температури, ознобу, сильного головного болю, роздратування при яскравому світлі, ригідності м’язів шиї (хворий не може дотягнутися підборіддям до шиї), сонливості і висипань на шкірі, болі в суглобах або м’язах, судом необхідно терміново звернутися за медичною допомогою.

Менінгіт і менінгококову септицемію не завжди можна розпізнати відразу, оскільки симптоматика дуже схожа на грипозну. Інкубаційний період складає від 2 до 10 днів. Симптоми можуть проявлятися не усе, і немає ніякої послідовності в їх появі. Важливо пам’ятати, що хвороба може супроводжуватися і іншими симптомами, що може ввести в оману.

Лікування. Проводиться тільки в лікарні. Після виписки хворі повинні знаходитися під спостереженням невролога. Видужуючим необхідно уникати зайвих фізичних і психоемоційних навантажень, тривалого перебування на сонці, надлишкового прийому рідини, обмежувати кількість солі, виключити вживання алкоголю.</>
Менінгіт

Менінгеальні симптоми:

 • А — поза хворого менінгітом «лягавого собаки»;
 • Б — напруга м’язів потилиці і верхній симптом Брудзинского;
 • В — симптом Кернига і нижній симптом Брудзинского.

Симптом підвішування Лесажа визначається у дітей раннього віку — дитина, піднята попід пахви, підтягує ноги до живота і тримає їх деякий час в такому положенні.

Енцефаліт

Енцефаліт є гострим інфекційним захворюванням, при якому відбувається запалення мозку зсередини (на відміну від менінгіту, при якому запалення утворюється в шарах мозку).

Викликати захворювання здатні такі вірусні захворювання, як паротит (свинка), кір і вітряна віспа або ж комахи. Переносниками інфекції в природі є енцефалітні кліщі, поширені в лісах майже усіх країн Європи, на європейській частині Росії і в Сибіру.

Симптоми. Захворювання розвивається гостро, через 1,5-3 тижні після укусу. Вірус вражає сіру речовину головного мозку, рухові нейрони спинного мозку і периферичні нерви, що проявляється судомами, паралічем окремих груп м’язів або цілих кінцівок і порушенням чутливості шкіри. Пізніше, коли вірусне запалення охоплює увесь головний мозок, відзначаються наполегливі головні болі, блювота, втрата свідомості, аж до коматозного стану, або, навпаки, розвивається психомоторне збудження з втратою орієнтації в часі і просторі. Можуть відзначатися порушення серцево-судинної системи — міокардит, серцево-судинна недостатність, аритмія; порушення роботи травної системи — затримка випорожнення, збільшення печінки і селезінки. Усі ці симптоми відзначаються на тлі токсичного ураження організму — підвищення температури тіла до 39-40 °С.

Для діагностики енцефаліту проводиться спинномозкова пункція. Для уточнення діагнозу і диференціальної діагностики досліджують очне дно, проводять електроенцефалографію, ехоенцефалографію, томографію і інше. При встановленні діагнозу енцефаліту хворої має бути госпіталізований в інфекційне або неврологічне відділення.

Профілактика і лікування. Профілактичні заходи зводяться до знищення кліщів і гризунів, специфічної вакцинації населення. Імунізація призводить до зменшення частоти передусім найбільш важких паралітичних форм.


Ключові слова статті:
Головний мозок

Читайте також

Профілактика плоскостопості і попередження розвитку викривлення стопи

Виявлена при обстеженні плоскостопість викликає тільки негативні емоції. Але з цією проблемою можна і треба боротися! Хоча, відновлення викривленої стопи

Кінезітерапія при грижах міжхребцевих дисків

Усі лікарі у своїй роботі стикаються з цією патологією — грижею міжхребетного диска. Дуже поширений стан. Ця тема настільки «побита»,

Атеросклероз

Атеросклероз — це хронічне захворювання, з переважним ураженням артерій великого калібру (еластичного або м’язово-еластичного типів), що супроводжується відкладенням в стінці