Нові статті

 • Радикуліт

  Ще однією поширеною причиною болів в області хребта є запалення корінців периферичних нервів, в народі відоме

  ...

 • Біль в спині?

  Хребет — це, в прямому і переносному сенсі, стовп, на якому тримається увесь наш організм. Тому

  ...

 • Атеросклероз великих судин

  Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є

  ...

 • Радикуліт

  Радикуліт — це запалення периферичних нервів і корінців. Причини радикуліту: травми, у тому числі і родові,

  ...

 • Як влаштовані хребці

  Хребетний стовп, який є віссю і опорою нашого тіла, складається з 33-34 хребців — кісткових елементів,

  ...

 • Інфекційні захворювання головного мозку

  Бактерії і інші мікроорганізми потрапляють в головний мозок і мозкові оболонки декількома способами, наприклад з кров’ю

  ...

Міжхребетна грижа: причини, симптоми, лікування

Міжхребетна грижа: причини, симптоми, лікування

Грижі — дистрофічні зміни хребців

Міжхребетна грижа — це випинання пульпозного ядра через розрив фіброзного кільця міжхребетного диска. Випинання фіброзного кільця в просвіт хребетного каналу називається протрузією міжхребетного диска. Як правило, протрузія є першою стадією формування грижі. Величина її зазвичай складає 2-3 мм, а усе, що більше, вже вважається грижею.

У зв’язку з прямоходіння хребет людини придбав ряд рис, які відрізняють його від хребетного стовпа тварин. Починаючи з періоду внутрішньоутробного розвитку і упродовж усього життя, аж до старості, величина і структура міжхребцевих дисків безперервно змінюються. До 13 років відбувається інтенсивне зростання усіх тканин диска у висоту і ширину. Згодом цей процес сповільнюється і до зрілого віку припиняється.

У різних відділах хребетного стовпа висота дисків різна. Вона рівномірно зростає по напряму від голови до куприка. У зв’язку з фізіологічними викривленнями хребетного стовпа міжхребцеві диски мають неоднакову висоту: в грудному відділі, де виражений кіфоз, вони нижче спереду, а в шийному і поперековому, де виражений лордоз, — ззаду. Максимальне навантаження доводиться на тонші частини міжхребцевих дисків.

Причини виникнення гриж

Головною причиною є порушення обмінних процесів в міжхребетному диску. Грижі також можуть з’явитися в результаті травм, інфекцій, а також спадкових захворювань хребта.

Чинники ризику

 • носіння тяжкості;
 • тривале перебування в сидячому положенні;
 • хронічна дія вібрації;
 • неправильна постава, сколіоз;
 • остеохондроз.

Самі по собі грижі проявляються тільки при значних розмірах, коли починають здавлювати структури спинного мозку або нервові волокна, що виходять з нього. У таких випадках виникають симптоми «випадання», коли, наприклад, від слабкості м’язів повисає стопа або ж якась ділянка тіла втрачає чутливість. Частенько грижі виявляються при обстеженні абсолютно випадково, оскільки нічим об себе не заявляють. Як встановили учені, грижі також нерідко зникають природним чином, оскільки спинномозкова рідина несприятлива для пульпозного ядра.

Симптоми гриж

 • запаморочення;
 • біль в шиї, що іррадіює в плече або руку;
 • оніміння і колення пальців рук;
 • оперізуючі болі в спині, міжреберна невралгія;
 • біль в попереку, що іррадіює в сідницю;
 • оніміння і колення в області уражених корінців, слабкість в нижній кінцівці;
 • слабкість і порушення чутливості в обох ногах.

Порушення функцій тазових органів (сечовипускання, дефекація і потенції) часто виступають, як симптоми «випадання» із-за компресії нервів, що відповідають за ці функції, проте можуть також виникати із-за м’язового перенапруження внаслідок радикуліту і сколіозу.

Лікування міжхребетних гриж

Лікування гриж може бути як консервативним з використанням нестероїдних протизапальних засобів (зазвичай протягом 6 тижнів настає ремісія), так і хірургічним (при розвитку неврологічних порушень і стійкому больовому синдромі). Але медикаментозне лікування тільки купірує біль на якийсь час при цьому не впливає на саму грижу, а хірургічне лікування спричиняє за собою дуже серйозні наслідки і грижа як правило випинається у іншому місці. Комбінація прикладної кінезіології і кінезітерапії з фізіотерапевтичними процедурами сприяє розсмоктуванню гриж природним методом — без операцій і медикаментів.


Ключові слова статті:
Грижа

Читайте також

Атеросклероз великих судин

Атеросклероз — це хвороба, з якою може зіткнутися будь-який з нас. За світовою статистикою, він є однією з чотирьох найпоширеніших

Кліщовий борреліоз Лайма

Кліщовий боррелиоз (хвороба Лайма) — інфекційне трансмісивне природно-осередкове захворювання з переважним ураженням шкіри, суглобів, нервовою і серцево-судинною систем, що відрізняється

Харчування проти хвороби Альцгеймера

Те, що ви їсте, може вплинути на виникнення і прогрес хвороби Альцгеймера. Люди, що дотримуються середземноморської дієти, на 40% менше