Онтогенез хребта

Онтогенез хребта

Онтогенез (від грець. ontos — «істота» і genesis — «народження, походження») — це процес індивідуального розвитку організму від запліднення до смерті. Відповідно до основного біогенетичного закону Карла Бера і Ернста Геккеля наш скелет проходить в онтогенезі три стадії розвитку: з’єднувальну тканину (перетинкову), хрящову і кісткову.

Розвиток плоду

На ранній стадії розвитку зародка з щільної сполучної тканини формується перетинковий скелет. Потім з’являється хорда, навколо якої поступово формуються хрящовий (пізніше — кістковий) хребетний стовп і череп, а потім — кінцівки. Кожен хрящ має форму майбутньої кістки і покритий хрящовою тканиною. У цей період починається окостеніння скелета — освіта на місці хряща (зовні і зсередини) грубоволокнистої кісткової тканини. Лише у перший місяць життя вона заміщається на досконалішу пластинчату кісткову тканину. У цей період слід бути особливо уважним, адже скелет новонароджених ще не відрізняється міцністю. Покривні кістки черепа (потилична, тім’яні і скроневі) минуть хрящову стадію. Між ними в онтогенезі утворюються так звані джерельця, які повністю піддаються окостенінню тільки до старості.

Три стадії отногенеза хребта у людини

Основні частини скелета:

  • скелет тулуба (хребетний стовп і грудна клітка);
  • скелет верхніх і нижніх кінцівок;
  • скелет голови (череп).

Хребетний стовп людини, що є стержнем скелета, верхнім кінцем з’єднується з черепом, а нижнім — з кістками тазу. Він складає 40 % довжин тіла і складається з 5 відділів: шийного (7 хребців), грудного (12 хребців), поперекового (5 хребців), крижового (5 хребців) і куприкові (4-5 хребців). У дорослої людини крижові хребці зростаються в одну кістку — крижі, а куприкові — в куприк. Хребетні отвори усіх хребців утворюють хребетний канал, де поміщається спинний мозок. До відростків хребців прикріпляються м’язи. Між хребцями розташовані міжхребетні волокнисті, хрящові диски, сприяючі рухливості хребетного стовпа. З віком висота дисків міняється.

Структура тканин хребетного стовпа істотно змінюється з віком. У новонароджених кістці ще не повністю скостеніли: на їх кінцях є хрящовий прошарок, з якого в дитячому і юнацькому віці утворюється нова кісткова тканина. До 14 років костеніють тільки середні частини хребців. В період статевого дозрівання з’являються нові точки окостеніння у вигляді пластинок, які зливаються з тілом хребця після 20 років. Пізнє окостеніння хребта обумовлює його рухливість і гнучкість в дитячому віці.

Як міняється скелет протягом життя?

Зростання хребетного стовпа, спочатку відносно рівномірний, найбільш інтенсивне в перші два роки життя. З 1,5 до 3 років сповільнюється зростання шийних і грудних хребців і прискорюється зростання поперекового відділу, згодом ця тенденція зберігається. Посилення темпів зростання хребта відзначається в 7-9 років і в період статевого дозрівання, після завершення якого надбавка в зростанні незначна.

Форма грудної клітки також істотно змінюється з віком. У немовляти вона як би стисла з боків, її передньо-задній розмір більший за поперечний; конічна форма зберігається до 3-4 років. До 6 років різко збільшується нахил ребер, встановлюються властиві дорослій людині відносні величини верхньої і нижньої частин грудної клітки. До 12-13 років вона набуває тієї ж форми, що у дорослого.

Скелет нижніх кінцівок складається з тазового поясу і кісток вільних нижніх кінцівок. Тазовий пояс утворюють крижі і сполучені з ним клубово-крижовим зчленуванням-суглобом 2 тазових кістки. У новонародженого кожна тазова кістка складається з трьох кісток (клубовою, лобковою і сідничою), зрощення яких починається в 5-6 років і завершується до 17-18 років.

Розрізняють подовжній і поперечний зведення стопи. Подовжнє, пружиняче зведення стопи властиве тільки людині, і його формування пов’язане з прямоходіння.

У підлітковому віці відбувається поступове зрощення крижових хребців в єдину кістку — крижі.

Стопа людини утворює зведення, яке спирається на кістку п’яти і передні кінці кісток плесна. У новонароджених стопи не виражена, вона формується пізніше, коли дитина починає ходити. Склепінчасте розташування кісток стопи підтримується великою кількістю міцних суглобових зв’язок.
Кости черепи у новонароджених сполучені один з одним м’якою з з’єднувальною тканиною перетинкою, яка особливо велика там, де сходяться декілька кісток: це джерельця. Малі джерельця заростають до 2-3 місяців, а найбільший — лобовий — легко промацується і заростає лише до 1,5 року. У дітей в ранньому віці мозкова частина черепа розвинена сильніше, ніж лицьова. Найінтенсивніше кости черепи ростуть протягом першого року життя. З віком, особливо з 13-14 років, лицьовий відділ починає переважати над мозковим. Зростання голови спостерігається на усіх етапах розвитку дитини, особливо в період статевого дозрівання. Поступово істотно змінюється співвідношення між висотою голови і зростанням : воно використовується як один з нормативних показників, що характеризують вік дитини.

Якщо у новонароджених об’єм мозкового відділу черепа в 6 разів більше за лицьове, то у дорослих — лише в 2-2,5 разу.


Читайте також

Будова хребта

Хребетний стовбур, будучи вертикальним, не являється, проте, прямим, утворюючи вигини в сагітальній (від латів. sagitta — «стріла») площині — використовуваній

Cиндром хронічної втоми

Хвороба мегаполісів — синдром хронічної втоми Хто найчастіше страждає від синдрому хронічної втоми? Як правило, до синдрому хронічної втоми (СХУ)

Кінезітерапія при грижах міжхребцевих дисків

Усі лікарі у своїй роботі стикаються з цією патологією — грижею міжхребетного диска. Дуже поширений стан. Ця тема настільки «побита»,