Пухлини центральної нервової системи

Пухлини центральної нервової системи

Пухлини головного і спинного мозку є особливою групою новоутворень, що істотно відрізняються по своїй біології, топографії, специфіці поширення на навколишні тканини.

Незважаючи на те, що багато пухлин є доброякісними, розвиваючись в замкнутій порожнині, вони вже на ранніх стадіях призводять до здавлення і деформації мозкових структур і появи стійких неврологічних симптомів.

Захворюваність пухлинами саме ЦНС (тобто первинними) невисока — від 2-5 чоловік на 100 тисяч населення (близько 1,5 % від усіх злоякісних новоутворень). Враховуючи досягнення медицини в діагностиці і лікуванні, смертність від такого виду захворювань знижується і складає менше 1 людини на 100 тисяч.

Симптоми. Постійний головний біль, що посилюється в уранішні години, говорить про підвищений внутрішньочерепний тиск.

Іншими ознаками підвищеного внутрішньочерепного тиску є нудота, блювота і сонливість. Пухлини головного мозку часто викликають послаблення пам’яті, порушення уваги, апатію і інші зміни в поведінці хворого.

Іноді першим симптомом розвитку хвороби є напад епілепсії. Пухлина головного мозку діагностується у 16% пацієнтів, що уперше перенесли епілептичний напад після 25 років. Багато симптомів обумовлено місцем (локалізацією) розташування пухлини в головному мозку. Наприклад, порушення мови (дисфазія) виникає в тих випадках, коли новоутворення розвивається в лівій лобовій або лівій скроневій долі.

Пухлини в лівій півкулі головного мозку викликають слабкість в правій руці і нозі (так званий правосторонній геміпарез), тоді як пухлини правої півкулі призводять до зниження сили в лівій руці і нозі.

Нестійка хода, порушення координації рухів, ускладнене ковтання, двоїння в очах — симптоми пухлини задньої черепної ямки.

Пухлини потиличної долі викликають звуження полий зір, внаслідок чого при ходьбі пацієнт натикається на предмети, а при водінні машини часто потрапляє в аварійні ситуації.

Пухлини, що розвиваються поблизу зорових нервів (наприклад, аденома гіпофіза, краниофарингиома, менінгіома і інші), також призводять до порушень зору. Аденома гіпофіза викликає гормональні порушення, імпотенцію у чоловіків і порушення менструального циклу у жінок. При появі будь-якого з них потрібна консультація лікаря і проведення обстеження.

Відмінності доброякісних і злоякісних пухлин головного мозку. Доброякісна пухлина головного мозку характеризується повільним зростанням, тривалий час може взагалі не збільшуватися в розмірі. Часто така пухлина себе ніяк не проявляє, і пацієнт не підозрює про розвиток хворобі. Симптоми, наприклад головний біль, з’являються лише тоді, коли пухлина досягає значних розмірів.

Сама доброякісна пухлина головного мозку, що часто зустрічається, — менінгіома. Доброякісні пухлини після повного видалення, як правило, не з’являються знову, але у разі неповного видалення можуть вирости на тому ж місці.

Злоякісна пухлина головного мозку нестримно збільшується в розмірах і вже на початковій стадії викликає набряк і здавлення головного мозку. Симптоми також з’являються на ранній стадії захворювання, стан пацієнта швидко погіршується. Із злоякісних пухлин найчастіше діагностуються метастази і астроцитома IV міри злоякісності (інша назва — гліобластома). Злоякісні пухлини навіть після повного видалення з’являються знову.

Деякі види доброякісних пухлин з часом перероджуються в злоякісні.

Первинні пухлини мозку і метастази в мозок

Головна відмінність — первинні пухлини утворюються в самому мозку, а джерелом метастази являється злоякісна пухлина іншої частини тіла.

Первинні пухлини (навіть злоякісні) не метастазують в інші частини тіла, виключення украй рідкісні. Крім того, первинні пухлини можуть бути доброякісними і злоякісними, тоді як метастаза — це, за визначенням, злоякісна пухлина.

Первинні пухлини головного мозку умовно підрозділяються на гліальні і негліальні пухлини. Гліальні пухлини, або глиоми, розвиваються з клітин глія: астроцитів, олигодендроцитів і епідермальных клітин. До глиомам відносяться астроцитома, олигодендрогиома і епендимома. Негліальні пухлини виростають з оболонок мозку, клітин гіпофіза, черепномозкових нервів, нейронів, шишковидної залози і інших утворень.
До негліальних відносяться: аденома гіпофіза. медуллобластома, невринома слухового нерва. краниофарингиома, менінгіома, герминома, хордома, гемангіобластома, ганглиома і інші.


Читайте також

Кліщовий борреліоз Лайма

Кліщовий боррелиоз (хвороба Лайма) — інфекційне трансмісивне природно-осередкове захворювання з переважним ураженням шкіри, суглобів, нервовою і серцево-судинною систем, що відрізняється

Старіння нервової системи

Вікове старіння самих нервових клітин і клітин мозку посилюється змінами, викликаними погіршенням кровопостачання мозку із-за порушення його судин. При цьому

Мієлодиспластичний синдром

Мієлодиспластичний синдром — гетерогенна група захворювань з первинним ураженням кісткового мозку, що характеризуються збільшенням проліферації і порушенням дозрівання гемопоетичних клітин.