Лікування пухлини спинного мозку

Лікування пухлини спинного мозку
  • Нейрохірургічне повне оперативне видалення пухлини.
  • Комбіноване лікування.
  • Променева терапія (опромінення пухлини)
  • Підтримуюча хіміотерапія

Пухлини спинного мозку

Лікування пухлин головного мозку

Співвідношення пухлин спинного мозку і пухлин головного мозку 1:9. Новоутворення спинного мозку розвиваються з клітин тих же типів, що і пухлини головного мозку. Згідно з деякими даними, пухлини, що походять з оболонок нервів (шванномы), складають 29% від загального числа спінальних пухлин, менінгіоми — 25,5%, глиомы — 22% і саркоми — 12%. Метастатичних уражень припадає на частку 13%.

Пухлини спинного мозку підрозділяють на экстра- і субдуральні (над і під твердою мозковою оболонкою), экстра- і интрамедуллярные (зовні і усередині спинного мозку).

Симптоми при:

Экстрамедуллярной пухлині:

• стадія корінцевих болів на рівні пухлини; у зоні уражених корінців визначають зниження чутливості і м’язової сили, атрофію м’язів; частіше спостерігають при невриномах і метастатичних пухлинах; нерідко виникають нічні болі.

• стадія часткової компресії (здавлення) спинного мозку; прогресуюче порушення поверхневої і глибокої чутливості нижче за рівень ураження, прогресуючий розвиток спастичного пара- або тетрапареза, прогрес дисфункції тазових органів (енурез і энкопрез). Залежно від локалізації ураження і природи пухлини симптоми виражені різною мірою і часто асиметричні. Чутливі і рухові порушення зазвичай наростають від низу до верху.

• стадія повного поперечного здавлення спинного мозку; пара- або тетраплегія, відсутність чутливості нижче за рівень ураження і контролю над сфінктерами (тазові порушення); спінальний інсульт, розм’якшення спинного мозку (мієломаляція) Интрамедуллярной пухлини — розвиток спінальної симптоматики зверху вниз: симптоми прогресуючого здавлення спинного мозку; функції сфінктерів порушуються раніше.

Характеристика найбільш частих пухлин. Невриноми (шванномы) -самые поширені з первинних пухлин спинного мозку, розвиваються з шванновских клітин. Можуть рости із спинномозкових нервів на будь-якому рівні. Найчастіше розвиваються із задніх (чутливих) корінців, тому перший симптом — корінцевий біль. Характерне повільне зростання. Іноді правильний діагноз ставлять через декілька років після початку болів (при локалізації у відносно широкому попереково-крижовому відділі). При шванномах вужчого шийного відділу вже на ранній стадії можуть з’явитися симптоми здавлення спинного мозку. Пухлина нерідко проникає экстравертебрально через міжхребцевий отвір, набуваючи форми пісочного годинника; внепозвоночный вузол може досягати великих розмірів.

Менінгіоми займають 2-е місце по частоті серед первинних пухлин спинного мозку. Найчастіше локалізовані в грудному відділі спинного мозку; ростуть повільно. Симптоми здавлення спинного мозку зазвичай наростають протягом декількох місяців або років.

Астроцитоми і епендимоми — найбільш поширені интрамедуллярные пухлини спинного мозку. Епендимоми частіше виникають в області кінського хвоста і поперековому відділі, астроцитоми — в шийному. За клінічними ознаками ці пухлини важко відрізнити від экстрамедуллярных. Глиомы спинного мозку ростуть повільно і супроводжуються поступовим прогресом неврологічної симптоматики.

Метастатичні пухлинні ураження спинного мозку зазвичай проростають в спинний мозок з уражених хребців або через міжхребцеві отвори. Тому метастази, що вражають спинний мозок, майже завжди розташовуються в екстрадуральному просторі.

Джерела метастазування : мієломна хвороба, лімфоми, саркоми, рак легені, молочної залози, передміхурової залози і нирки.

Клінічні прояви — постійний біль в спині, здавлення спинного мозку зазвичай починається із слабкості або оніміння в ногах; ускладнене сечовипускання або раптове, непереборне бажання помочитися можуть змінитися парадоксальною затримкою сечі, що не відчувається; неврологічні порушення зазвичай наростають швидко, і протягом декількох діб або годинника може розвинутися параліч нижніх кінцівок.

Лікування. Тільки оперативне.

Прогноз. Своєчасне видалення экстрамедуллярных пухлин (неврином і менінгіом) призводить в більшості випадків до одужання. При интрамедуллярных пухлинах після операції прогноз менш сприятливий.


Ключові слова статті:
Пухлини

Читайте також

Головні болі

Якщо Вас турбує сильний головний біль, Ви постійно приймаєте знеболюючі засоби — це не привід впадати в депресію. Існує можливість

Інсульт — правила реабілітації

Серед усіх видів інсульту переважають ішемічні ураження мозку. Ішемічні інсульти складають 70-85% випадків, крововиливу в мозок — 20-25% випадків, нетравматичний

Фітотерапія проти інсульту

Візьміть по 1 ст. л. квіток ромашки, бузини чорної, листя м’яти і залити 3 склянками окропу. Наполягати протягом 2 ч,