Пухлини хребта

by Nevrologiya | 23.05.2015 17:39

Пухлини хребта зустрічаються порівняно рідко і складають тільки близько 0,4% від загального числа всіх новоутворень. Поява і широке поширення магнітно-резонансної та комп’ютерної томографії значно полегшило діагностику, проте лікування пухлин хребта досі залишається проблематичним. Діаметр спинного мозку становить усього лише близько 1 см: у ньому компактно укладені найважливіші провідники імпульсів для функціонування організму (образно висловлюючись, пучки мікродротів), тому невдале хірургічне втручання може призвести якщо не до смерті, то до тяжкої інвалідності.

Причини

Доброякісні пухлини

Гемангіома — це доброякісна пухлина, що складається з надмірно розрослися кровоносних судин. Вона розвивається із судинної тканини в результаті розмноження однієї або декількох клітин зі зміненим геномом (сукупністю спадкового матеріалу, укладеного в наборі хромосом клітин даного виду організмів). У більшості випадків вона з’являється в перші дні або тижні життя. Від злоякісної пухлини гемангіома відрізняється повільним зростанням; вона розташовується поверхнево, лише відсуваючи, розсуваючи, а іноді і здавлюючи навколишні тканини, але не проростаючи в них і не руйнуючи. Найбільш часто уражається грудний відділ хребта. На рентгенівському знімку виявляються вертикальні трабекули (пластинки, перегородки і Гемангіоми великого розміру роблять хребець схильним переломів, а частіше ведуть до зниження його висоти і утиску корінців у міжхребцевих отворах. Неврологічні симптоми можуть з’являтися при переломі хребця.

Лікування гемангіом

Раніше для лікування гемангіом застосовувалася променева терапія, рідше емболізація (закупорка судин яким-небудь тромбообразующіх речовиною). В даний час найбільш часто використовується чрескожная вертебропластика (введення в тіло ураженого пухлиною хребця цементуючого розчину). При агресивних гемангіомах, виникненні патологічного перелому або неврологічної симптоматики показано відкрите оперативне втручання.

Злоякісні пухлини

Рак кісток в чистому вигляді зустрічається надзвичайно рідко: зазвичай він буває викликаний метастазами, тобто розвивається внаслідок злоякісної пухлини будь-якого іншого органу. Для виявлення його використовуються рентген, комп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія, а потім з метою підтвердження діагнозу проводиться біопсія. Лікування — хірургічне (видалення пухлини) у поєднанні з хіміотерапією. Рак кісток швидко метастазує, особливо в легені.

Серед первинних злоякісних пухлин кісток найбільш поширеними є остеосаркома і хондросаркома.

Остеосаркома — це форма раку, при якій злоякісні клітини походять з кісткової тканини і продукують цю тканину. Вона розвивається переважно в довгих кістках, в основному в дитячому та юнацькому віці, а також у пацієнтів старше 40 років, які страждають на хворобу Педжета. Кістки нижніх кінцівок уражаються в 5-6 разів частіше, ніж кістки верхніх кінцівок, причому 80% їх гніздяться в області колінного суглоба. Остеосаркома легко виявляється при рентгенографічних досліджень. Для початкових стадій характерний остеопороз кістки, контури пухлини змащені, за межі метафіза вона не поширюється.

Хондросаркома виникає в хрящовій тканині кістки, іноді супроводжується явищами слизового переродження. Вона головним чином вражає літніх людей, в основному чоловіків. Переважно локалізується в кістках стегон, тазу і ребрах. Перебіг повільне (протягом декількох років нічим себе не проявляє і розвивається абсолютно безсимптомно); болі з’являються, лише коли пухлина досягає значних розмірів.

Source URL: http://nevrologiya.info/puxlini-xrebta/