Нові статті

 • Біль в спині?

  Хребет — це, в прямому і переносному сенсі, стовп, на якому тримається увесь наш організм. Тому

  ...

 • Міжхребцеві диски та їх анатомічна будова

  Міжхребцеві диски — складне анатомічне утворення у формі плоского циліндра, розташоване між тілами хребців, яке виконує

  ...

 • ЛФК при хворобі Паркінсона

  Рекомендовано займатися гімнастичними вправами при хворобі Паркінсона . Разом з медикаментозним лікуванням вони допоможуть продовжити рухову

  ...

 • Самолікування головного болю

  Існують так звані м’які методики мануальної терапії. З усіх різновидів мануальних способів м’язової релаксації найбільш ефективним

  ...

Стрес і його наслідки

Стрес і його наслідки

Вже багато років слово «стрес» залишається дуже популярним. Про нього багато говорять і пишуть. Але насправді ми не розуміємо, що таке стрес, яким він буває, що призводить до його розвитку і, найголовніше, які його наслідки.
Визначення поняття

Стрес (від англ. Stress — напруга) — (від англ. stress — напруга) — неспецифічна (загальна) реакція організму на дуже сильну дію фізичний або психологічний, а також відповідний стан нервової системи організму (або організму в цілому). У медицині, фізіології, психології виділяють позитивну (еустресс) і негативну (дистрес) форми стресу. Можливий нервово-психічний, тепловий або холодовий, світловий, антропогенний та інші форми стресу.

Яким би не був стрес, хорошим чи поганим, емоційним або фізичним (або тим і іншим одночасно), вплив його на організм має загальні риси.
Важливим у розумінні стресу є той факт, що його причини не тільки численні і різноманітні, але і по-різному сприймаються кожним з нас. Отже, реакція на один і той же стресовий фактор в одній і тій же ситуації у різних людей може бути різною. Тому оцінюючи стресову реакцію людини, важливо визначати фактор, ступінь (співвідношення «фактор — реакція») і тривалість (гострий чи хронічний) стресу.
Чинники, що викликають стрес

Інформація, пов’язана з будь-якими факторами навколишнього середовища, в основному психосоциальнимі та соціально — економічними, через телерецептори (зір, слух, нюх) надходить у мозок, який вже вирішує чи потрібно реагувати в даній ситуації, а якщо так, то як.
З великої кількості можливих у даній ситуації емоційних реакцій центральна нервова система (ЦНС) вибирає найбільш адекватну. Ця реакція називається нейроендокринним механізмом.

Механізми стресу

Стрес — це активація симпатичної нервової системи (СНС) та / або система гіпоталамус — гіпофіз — наднирники (ГГН) — у відповідь на вплив будь-якого фактора навколишнього середовища.

Від чого залежать ступінь і тривалість стресової реакції?

По-перше, від того, як буде реагувати ЦНС на стрес по співвідношенню «фактор — реакція» залежить наслідки стресу. До факторів, які визначають фізіологічну сприйнятливість до стресу, можна віднести генетичну (сімейну) схильність, вік, досвід, освіту, рівень, соціально — економічні фактори та психологічні особливості особистості. Суттєву роль у розвитку стресових реакцій грає зниження рівня γ — аміномасляної кислоти (ГАМК) — одного з гальмівних медіаторів головного мозку.

Крім того, індивідуальна реакція на стрес може бути посилена такими дезадаптационного факторами, які застосовуються для зниження внутрішньої напруги, як алкоголь, наркотики і куріння. Можна також додати, що переїдання і зменшення фізичних навантажень пов’язано зі стресом.

Наслідки стресу можуть бути дуже різними. Спектр стресових реакцій дуже широкий — від відсутності реакції до порушення якості життя (психологічний дискомфорт, гостра стресова реакція, посттравматичний стресовий розлад, розвиток фобій, тривожний стан і панічні розлади), до розвитку важкої патології і смерті.

Основні види реакції на стрес

Частим відповіддю на вплив факторів навколишнього середовища на людину, які можуть істотно змінити його життя — являеться реакцією захисту і поразки.
Реакція захисту виникає тоді, коли людина насторожений або чимось зайнятий. Характеризується періодом боротьби, призводить до успішного результату.
Реакція поразки виникає у людини у зв’язку з такими емоційними станами, як крах планів або надій, горе, печаль, відчай, пережитий шок (війна, тероризм тощо), коли переважає почуття страху, побоювання, тривоги і відсутність надії на успішне рішення проблеми. Реакцію поразку називають також депресивної або реакцією безпорадності.
Можливо також поєднання реакції захисту і реакції поразки.

Вплив стресу на організм

Сьогодні широке поширення в отримали порушення, пов’язані зі стресом, що може бути обумовлено напруженим ритмом сучасного життя, а також зниженням стресовій стійкості в умовах дефіциту часу, зайвої інформації, проблемами в сім’ї і т.п ..

Стрес суттєво погіршує якість життя. Можливо прискорене серцебиття, відчуття «грудки» в горлі, брак повітря, біль в області серця, тремтіння в тілі, пітливість, приливи жару, нудота або желудочнокішечний дискомфорт, неспокій, дратівливість, порушення сну, швидка стомлюваність, зниження концентрації уваги і т.д ., що призводить до проблем у соціальній інтеграції, спілкуванні, до депресивного ефекту, роздратуванню, заниженої самооцінки і поганої якості життя. Можлива суїцидальна реакція у тих, у кого симптоми подразнення і тривоги на тлі тривалих психосоціальних проблем трансформуються в депресію.

Іншим важливим соціальним аспектом є зростання ризику використання алкоголю, бензодіазепінів і наркотиків з метою корекції цих порушень.
Тривалий стрес негативно впливає на організм, особливо на функцію серцево — судинної системи. Підвищена концентрація так званих «гормонів стресу» — адреналіну і норадреналіну — прямим шляхом діє на серце, кровоносні судини і викликає розвиток артеріальної гіпертензії, збільшення рівня холестерину і глюкози в крові. Дослідження показали, що стрес може привести до ослаблення імунної системи, виникненню алергічних реакцій, астми, шкірних захворювань і т.д ..

Карл Юнг зазначав: «Всьому живому Богом відпущено певний час на цій Землі, тому намагайтеся бути щасливим сьогодні, не відкладаючи на завтра». Карнегі з приводу стресових ситуацій писав: «Не потрібно пиляти тирсу!».
Канадський учений, лікар і біолог Сельє багато років вивчав стреси та їх вплив на організм людини. Вчений дійшов висновку, що людина, яка керуватися правилом «Веди так, щоб завоювати любов, розташування і доброзичливість оточення», створить для себе максимум психологічного комфорту і можливості успіху.
Так, Сельє пропонує:

 • Прагнучи до доброзичливим відносинам, не заводьте дружби з «важкими», нездержаннимі людьми.
 • У кожному досягненні є своя вершина, прагніть до неї і будьте задоволені.
 • Цінуйте радість справжньої простоти життєвого укладу.
 • З якою б життєвою ситуацією ви не зіткнулися, подумайте, чи варто боротися.
 • Постійно зосереджуйте свою увагу на світлих сторонах життя.
 • Кращий шлях зменшити нервозність — відволіктися.
 • Навіть після нищівної поразки боротися з гнітючими думками найкраще за допомогою спогадів про минулі успіхи. Це сприяє підняттю віри в себе.
 • Якщо вас чекає неприємна справа, не відкладайте його.
 • Не забувайте, що немає готового рецепту успіху, який був би придатний для всіх. Всі ми різні, наші проблеми теж різні.

Про людську життєтворчість написано багато порад, вдумаємося в деякі з них: серед них є відповідь і на ваші проблеми.


Читайте також

Аромотерапія проти головного болю

При головних болях прекрасно допомагає ароматерапия. Ось декілька найпростіших рекомендацій. Почніть із створення «кімнати відпочинку». Для цієї мети краще всього

Харчування проти хвороби Альцгеймера

Те, що ви їсте, може вплинути на виникнення і прогрес хвороби Альцгеймера. Люди, що дотримуються середземноморської дієти, на 40% менше

Дефіцит фізичної активності у дітей (ДФА)

Діагноз «дефіцит фізичної активності» може здивувати і налякати багатьох, оскільки дуже рідко зустрічається. Але це не означає, що він не