Туберкульоз хребта (туберкульозний спондиліт)

by Nevrologiya | 24.05.2015 17:19

Туберкульозний спондиліт спостерігається головним чином в дитячому віці і є найпоширенішою формою позалегеневого туберкульозу. Причина захворювання — туберкульозні палички, які з потоком крові потрапляють в тіло хребця і викликають у ньому туберкульозний процес. Спочатку уражається один хребець, причому зазвичай його тіло, губчаста речовина якого має багате кровопостачання. Туберкульозні палички викликають утворення туберкульозного горбика, а потім, при його розпаді, специфічного некротичного вогнища. Збільшуючись у розмірах, цей осередок руйнує корковий шар, потім міжхребцевий диск і переходить на сусідній хребець, поступово поширюючись на 2-3 і більше хребців. Руйнування тіл хребців супроводжується їх сплющенням з поступовою деформацією хребта у вигляді горба. Найчастіше туберкульозний спондиліт локалізується в нижнегрудном і верхньопоперекового відділах хребта.

Симптоми, які мають насторожити батьків:

 • загальна слабкість і млявість;
 • швидка стомлюваність;
 • зниження апетиту;
 • субфебрильна температура;
 • поганий сон, пітливість ночами;
 • зміна ходи: дитина ходить обережно, з неприродно випрямленою спиною, випнувши вперед живіт.
 • Лікування туберкульозу хребта

  Захворювання має тривалий перебіг і вимагає тривалого лікування в спеціалізованих закладах санаторного типу. Раннє виявлення захворювання та комплексне лікування із застосуванням сучасних антибактеріальних препаратів у поєднанні з общеукрепляющей терапією в санаторіях і хірургічними методами призводять до стійкого виліковування з хорошим анатомічним і функціональним результатом.

  Профілактика

  Сьогодні основною профілактикою туберкульозу є вакцина БЦЖ (BCG). Дану щеплення при відсутності протипоказань роблять в пологовому будинку в перші 3-7 днів життя дитини, а потім, після досягнення 7 і 14 років, здійснюють ревакцинацію. Крім того, починаючи з 12-місячного віку всі діти і підлітки підлягають обстеженню за допомогою внутрішньошкірної проби Манту, яка проводиться щорічно, незалежно від результатів попереднього дослідження. Реакція Манту (туберкулінова проба) — це свого роду імунологічний тест, який показує, чи присутній в організмі туберкульозна інфекція. З метою виявлення туберкульозу на ранніх стадіях всім дорослим необхідно один раз на рік флюорографічне обстеження в поліклініці.

  Проба Манту отримала свою назву на честь видатного французького медика Шарля Манту (1877-1947), який в 1908 році першим запропонував застосовувати туберкулін підшкірно в діагностичних цілях.

  Source URL: http://nevrologiya.info/tuberkuloz-xrebta-tuberkuloznij-spondilit/